Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 655 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, … kupić, do domu, garażu, na budowę, na działkę, ...?

środa, 25 sierpnia 2010 13:27
Skocz do komentarzy

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, ... kupić, do domu, garażu, na budowę, na działkę, ...?
Tekst dotyczy agregatów do powiedzmy 15 kVA (co to takiego to kVA - później).

Przed kupnem agregatu warto spokojnie zastanowić się do czego ewentualnie jeszcze może nam się przydać. Kupując agregat przykładowo na budowę należy przemyśleć kwestię - kupujemy generator tylko i wyłącznie na budowę, następnie go odsprzedajemy, czy może posłuży nam jako zasilanie awaryjne w naszym nowym domu.


Na rynku, w internecie na hasło: „agregat prądotwórczy" pojawia się wiele ofert. Firmy produkujące generatory nie zawsze są nam znane i z tego względu często pomijane podczas wyboru naszego agregatu. Gesan, Benza czy Endress przeciętnemu Kowalskiemu nic nie mówią. Osoba, która w tym temacie jest jednak zorientowana wie, że ma do czynienia z produktami firmowymi wysokiej jakości.

Wymienione firmy specjalizują się w produkcji generatorów i nie należy bać się tych nazw. Korzystają z silników takich firm jak: Subaru, Honda, Vanguard, Perkins, Deutz, Lombardini, ... itd., prądnic: sincro, meccalte, linz czy stamford.

Kupując te produkty mamy gwarancje, że kupujemy generator gdzie zastosowano oryginalny silnik i prądnicę.

Jak wynika z praktyki, zapotrzebowanie urządzeń na energie jest prawie zawsze większe niż podaje producent. Należy więc dobrać generator który ma minimum 20% więcej mocy niż zakładamy, że będzie potrzebne. Pamiętajmy również, że im większą rezerwę mocy będzie miał nasz agregat i tym samym nie będzie przeciążany, tym dłużej nam posłuży.

W przypadku agregatów trój-fazowych należy pamiętać, że niektóre urządzenia (np. pompy, spawarki) charakteryzują się wysokim prądem rozruchu. W niektórych przypadkach mówi się nawet o potrzebie 300% nadwyżki mocy.

Agregaty uruchamia się za pomocą rozrusznika nawrotnego (tzw. linki) lub elektrycznie za pomocą przycisku lub kluczyka. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście znacznie tańsze, a sposób rozruchu nie ma znaczenia w dalszej pracy naszego agregatu. Sposób uruchamiania wiąże się tylko i wyłącznie z naszą wygodą.

Pamiętajmy również, że jeśli agregat prądotwórczy ma służyć do zasilania naszego domu, biura, ... itd., gdzie znajdują się „delikatne" urządzenia typu: komputer, telewizor lcd, ... powinien być wyposażony w stabilizację napięcia AVR lub inwerter.

W przypadku małych agregatów o których mówimy mamy do czynienia głównie z silnikami benzynowymi. Jeśli nasz generator będzie używany często, ważną sprawą będzie spalanie. Producenci podają spalanie przy różnym obciążeniu. Może zaistnieć sytuacja, że mamy do wyboru dwa agregaty o podobnym spalaniu. Okazuję się jednak ,że jeden z producentów podał spalanie przy 75% obciążeniu, drugi zaś spalanie maksymalne przy 100% obciążeniu. Warto więc jeśli nie jest to dokładnie sprecyzowane dopytać sprzedawcę aby móc dokonać obiektywnego wyboru.

Mały agregat prądotwórczy waży kilkadziesiąt kilo. Jednostka o mocy 2,8 kW waży od 40 do około 50 kg. Warto więc dowiedzieć się czy nasz agregat jest wyposażony w kółka lub czy istnieje opcja dodatkowo płatna.

Kolejną sprawą często pomijaną przez sprzedawców jest podawana moc w przypadku agregatów trójfazowych. Pamiętajmy, że moc ta jest przeważnie podawana dla 400V. W przypadku 230V moc ta zawsze będzie nieco niższa: ok 75% podanej mocy dla 400V.

 

Poniżej kilka przydatnych definicji:

Na rynku występują agregaty o mocy od kilku do kilku tysięcy kilowatów. Najczęściej moc urządzeń podawana jest jednak w kilovoltamperach "kVA", aby określić moc w kilowatach "kW" należy przemnożyć podaną moc w kVA przez 0,8 (tzw. współczynnik mocy costans) np: Producent podaje że agregat prądotwórczy posiada moc 450 kVA * 0,8 = 360 kW.

Mówi się również o tzw. mocy ciągłej i mocy awaryjnej agregatu.

Moc awaryjna / maksymalna (tzw. LTP) - moc zespołu używanego do awaryjnego zasiania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Roczny limit 500 godzin. Nie dopuszcza się przeciążeń.

Moc ciągła / nominalna (PRP) - moc przy pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. W razie potrzeby możliwe jest 10 % przeciążenie.

AVR - automatyczna stabilizacja napięcia. Ze względu na stabilizację napięcia, agregaty wyposażone w AVR używane są przy awaryjnym zasilaniu wrażliwych na wahania prądu urządzeń elektronicznych.

SZR / AZR - Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy: układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

P.K

WWW.generatory-pradotworcze.pl

Masz pytanie zadzwoń - kom. 513-097-962
generatory-pradotworcze@home.pl

----------------------------------------------------------------------------
Agregaty prądotwórcze - GESAN silnik HONDA - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - BENZA silnik SUBARU (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze ENDRESS Ecopower LINE (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze ENDRESS Duplex Plus (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - silnik VANGUARD - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - silnik KOHLER (AVR) - ceny - Tutaj

Małe agregaty prądotwórcze DIESEL - ceny - Tutaj

Agregaty spawalnicze - motospawarki - ceny - Tutaj

Agregaty taktorowe, rolnicze - generatory WOM GESAN - ceny -Tutaj
Agregaty taktorowe, rolnicze - generatory WOM z AVR - ceny -Tutaj

Podziel się
oceń
1
0

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 16 października 2017

Licznik odwiedzin:  83 191  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum


agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, maszyny, przemysł

O moim bloogu

strona o maszynach, budownictwie, ... ogólnie o narzędziach i urządzeniach dla przemysłu i budownictwa: maszyny, kompresory, sprężarki, agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, narzędzia pneumatycz...

więcej...

strona o maszynach, budownictwie, ... ogólnie o narzędziach i urządzeniach dla przemysłu i budownictwa: maszyny, kompresory, sprężarki, agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, narzędzia pneumatyczne, elektronarzędzia, maszyny czyszczące, ...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 83191
Bloog istnieje od: 2898 dni

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl