Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 181 825 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, … kupić, do domu, garażu, na budowę, na działkę, ...?

środa, 25 sierpnia 2010 13:27
Skocz do komentarzy

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, ... kupić, do domu, garażu, na budowę, na działkę, ...?
Tekst dotyczy agregatów do powiedzmy 15 kVA (co to takiego to kVA - później).

Przed kupnem agregatu warto spokojnie zastanowić się do czego ewentualnie jeszcze może nam się przydać. Kupując agregat przykładowo na budowę należy przemyśleć kwestię - kupujemy generator tylko i wyłącznie na budowę, następnie go odsprzedajemy, czy może posłuży nam jako zasilanie awaryjne w naszym nowym domu.


Na rynku, w internecie na hasło: „agregat prądotwórczy" pojawia się wiele ofert. Firmy produkujące generatory nie zawsze są nam znane i z tego względu często pomijane podczas wyboru naszego agregatu. Gesan, Benza czy Endress przeciętnemu Kowalskiemu nic nie mówią. Osoba, która w tym temacie jest jednak zorientowana wie, że ma do czynienia z produktami firmowymi wysokiej jakości.

Wymienione firmy specjalizują się w produkcji generatorów i nie należy bać się tych nazw. Korzystają z silników takich firm jak: Subaru, Honda, Vanguard, Perkins, Deutz, Lombardini, ... itd., prądnic: sincro, meccalte, linz czy stamford.

Kupując te produkty mamy gwarancje, że kupujemy generator gdzie zastosowano oryginalny silnik i prądnicę.

Jak wynika z praktyki, zapotrzebowanie urządzeń na energie jest prawie zawsze większe niż podaje producent. Należy więc dobrać generator który ma minimum 20% więcej mocy niż zakładamy, że będzie potrzebne. Pamiętajmy również, że im większą rezerwę mocy będzie miał nasz agregat i tym samym nie będzie przeciążany, tym dłużej nam posłuży.

W przypadku agregatów trój-fazowych należy pamiętać, że niektóre urządzenia (np. pompy, spawarki) charakteryzują się wysokim prądem rozruchu. W niektórych przypadkach mówi się nawet o potrzebie 300% nadwyżki mocy.

Agregaty uruchamia się za pomocą rozrusznika nawrotnego (tzw. linki) lub elektrycznie za pomocą przycisku lub kluczyka. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście znacznie tańsze, a sposób rozruchu nie ma znaczenia w dalszej pracy naszego agregatu. Sposób uruchamiania wiąże się tylko i wyłącznie z naszą wygodą.

Pamiętajmy również, że jeśli agregat prądotwórczy ma służyć do zasilania naszego domu, biura, ... itd., gdzie znajdują się „delikatne" urządzenia typu: komputer, telewizor lcd, ... powinien być wyposażony w stabilizację napięcia AVR lub inwerter.

W przypadku małych agregatów o których mówimy mamy do czynienia głównie z silnikami benzynowymi. Jeśli nasz generator będzie używany często, ważną sprawą będzie spalanie. Producenci podają spalanie przy różnym obciążeniu. Może zaistnieć sytuacja, że mamy do wyboru dwa agregaty o podobnym spalaniu. Okazuję się jednak ,że jeden z producentów podał spalanie przy 75% obciążeniu, drugi zaś spalanie maksymalne przy 100% obciążeniu. Warto więc jeśli nie jest to dokładnie sprecyzowane dopytać sprzedawcę aby móc dokonać obiektywnego wyboru.

Mały agregat prądotwórczy waży kilkadziesiąt kilo. Jednostka o mocy 2,8 kW waży od 40 do około 50 kg. Warto więc dowiedzieć się czy nasz agregat jest wyposażony w kółka lub czy istnieje opcja dodatkowo płatna.

Kolejną sprawą często pomijaną przez sprzedawców jest podawana moc w przypadku agregatów trójfazowych. Pamiętajmy, że moc ta jest przeważnie podawana dla 400V. W przypadku 230V moc ta zawsze będzie nieco niższa: ok 75% podanej mocy dla 400V.

 

Poniżej kilka przydatnych definicji:

Na rynku występują agregaty o mocy od kilku do kilku tysięcy kilowatów. Najczęściej moc urządzeń podawana jest jednak w kilovoltamperach "kVA", aby określić moc w kilowatach "kW" należy przemnożyć podaną moc w kVA przez 0,8 (tzw. współczynnik mocy costans) np: Producent podaje że agregat prądotwórczy posiada moc 450 kVA * 0,8 = 360 kW.

Mówi się również o tzw. mocy ciągłej i mocy awaryjnej agregatu.

Moc awaryjna / maksymalna (tzw. LTP) - moc zespołu używanego do awaryjnego zasiania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Roczny limit 500 godzin. Nie dopuszcza się przeciążeń.

Moc ciągła / nominalna (PRP) - moc przy pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. W razie potrzeby możliwe jest 10 % przeciążenie.

AVR - automatyczna stabilizacja napięcia. Ze względu na stabilizację napięcia, agregaty wyposażone w AVR używane są przy awaryjnym zasilaniu wrażliwych na wahania prądu urządzeń elektronicznych.

SZR / AZR - Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy: układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

P.K

WWW.generatory-pradotworcze.pl

Masz pytanie zadzwoń - kom. 513-097-962
generatory-pradotworcze@home.pl

----------------------------------------------------------------------------
Agregaty prądotwórcze - GESAN silnik HONDA - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - BENZA silnik SUBARU (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze ENDRESS Ecopower LINE (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze ENDRESS Duplex Plus (AVR) - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - silnik VANGUARD - ceny - Tutaj
Agregaty prądotwórcze - silnik KOHLER (AVR) - ceny - Tutaj

Małe agregaty prądotwórcze DIESEL - ceny - Tutaj

Agregaty spawalnicze - motospawarki - ceny - Tutaj

Agregaty taktorowe, rolnicze - generatory WOM GESAN - ceny -Tutaj
Agregaty taktorowe, rolnicze - generatory WOM z AVR - ceny -Tutaj

Podziel się
oceń
1
0

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 31 stycznia 2016 16:00

  dobry blog

  autor szafa3437

  blog: http://iflowuk.idc61.bjhyn.cn/comment/html/?6155.html&page=

 • dodano: 30 października 2015 12:22

  Ja kupiłem trójfazowego Kruzera. Ma miedziene podzespoły . Kto wie ten wie o co chodzi. Ale ważne też , że serwis jest szybki i zawodowy. Pracownik zepsół niechcący a może chciał odpocząć :) W każdym razie naprawili błyskiem. Polecam Kruzera właśnie z p[owodu dobrego serwisu .

  autor Janusz D.

 • dodano: 09 września 2015 11:15

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://greencoffe.ak10.ovh/jak-rychle-zhubnout-v+3.html

 • dodano: 24 czerwca 2015 9:31

  Ja od roku mam kruzera i nie było z nim problemu. Nadal dział cichutko i nie kopci Co prawda rzadko jest odpalany ale jak już go odpalę to daje mu popalić :P

  autor Kamil

 • dodano: 23 kwietnia 2015 8:31

  Dzięki bardzo za artykuł, na pewno mi się przyda, gdyż w krótkim czasie zamierzam zakupić takie cacko :P

  autor Nasz przemysł

  blog: przemyslowy.waw.pl

 • dodano: 23 października 2014 21:39

  też mam kruzera, jako że agregat jest mi właściwie niezbędny (często na różnego rodzaju imprezach plenerowych trzeba mieć swój prąd)...także do domu też sięnadaje, całkiem dobrze wykonany, dużo dają te miedziane przewody! a cena przystępna

  autor jack

 • dodano: 21 września 2014 18:34

  nie tak dawno rozpocząłem budowę i też musiałem kupić agregat prądotwórczy. Pytałem znajomego elektryka co mam kupić i polecił mi właśnie http://www.kruzer.pl/pl/ i zapewniał mnie, że świetnie daje radę na takich budowach jak moja i.Po za tym jak zamawiałem agregat to sam sprawdzałem i w opisie pisze, że .....Wszystkie połączenia elektryczne oraz przewody, a także stojan i wirnik prądnicy wykonano w miedzianym uzwojeniu.... co bez wątpienia wpływa na wydajność i żywotność.Po za tym w późniejszym czasie też pewnie się przyda:)

  autor Antek_W

 • dodano: 21 czerwca 2014 17:23

  Cześć Polaczek! To chyba trochę zbyt mocny agregat jak na twoje potrzeby. Rozejrzyj się za jakimś mniejszym kW. TH 3600 ma np. moc maksymalną 3kW.

  autor jamie

 • dodano: 28 maja 2014 18:59

  Cześć wszystkim! Chciałbym skorzystać z okazji i podpytać zorientowanych w temacie. Co myślicie o takim modelu http://www.kruzer.pl/pl/jednofazowe-z-avr/8-kruzer-ultra-generator-th-6000.html jako o tymczasowym źródle prądu, w razie braku dostaw, do domku wczasowego? Wystarczy?

  autor polaczek

 • dodano: 13 marca 2014 12:26

  Wielkie dzięki za przydatne informacje i przede wszystkim za ceny

  autor marcin85

  blog: http://bud-info.com.pl/

 • dodano: 25 czerwca 2013 11:10

  Pozostaje jeszcze pytanie gdzie kupić taki agregat. Polecam w poniższym sklepie.

  autor gerard

  blog: http://www.narzedziowy-sklep.pl/572-agregaty-pradotworcze

 • dodano: 23 maja 2013 14:15

  BEZPŁATNY katalog 663 projektów domów!
  Sprawdź: http://iwchi.ebrokerpartner.pl/short/piqj
  28 najnowszych projektów
  663 indywidualnych projektów domów na CD
  darmowa przesyłka na terenie całej Polski do 10 dni roboczych!
  W księgarni za ten sam katalog zapłacisz 9,99zł!

  autor iwchiebroker

 • dodano: 18 marca 2013 22:11

  Ja się trochę agregatu naszukałem. Wiadomo ceny niekiedy bywają kosmiczne. Nie szukałem czegoś wybitnego - chciałem mieć jedynie pewność że w razie potrzeby maszyna stanie na wysokości zadania. W końcu kupiłem w internecie agregat BARRACUDA 5500 3F. Trzy miesiące tamu przeszedł próbę generalną - wytrzymał. spalanie też w normie.

  autor Marcin40

  blog: -

 • dodano: 16 października 2012 21:09

  Ja kupiłem agregat z jakiejś firmy z pomorza. Nie pamiętam nazwy ale mam nr tel. Facet zna się bardzo dobrze na tym sprzęcie i potrafi znakomicie dobrać agregat gdy powie mu się co ma zasilać. Kupiłem agregat 1-fazowy z AVR-em na silniku Honda i jestem bardzo zadowolony a mam go już ponad 2 lata. Jak co to nr do tego przedstawiciela to 692038985.

  autor Waldek

 • dodano: 26 listopada 2011 10:38

  gdzie można kupić takie tanie maszyny rolnicze i agregaty? fajna strona tylko brak telefonu do punktu informacyjnego czy składnicy z takimi maszynami.

  autor maszyny agregaty

  blog: www.rolnicze-maszyny.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 8 lutego 2016

Licznik odwiedzin:  0  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29      

Archiwum


agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, maszyny, przemysł

O moim bloogu

strona o maszynach, budownictwie, ... ogólnie o narzędziach i urządzeniach dla przemysłu i budownictwa: maszyny, kompresory, sprężarki, agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, narzędzia pneumatycz...

więcej...

strona o maszynach, budownictwie, ... ogólnie o narzędziach i urządzeniach dla przemysłu i budownictwa: maszyny, kompresory, sprężarki, agregaty prądotwórcze, materiały budowlane, narzędzia pneumatyczne, elektronarzędzia, maszyny czyszczące, ...

schowaj...

Statystyki

Bloog istnieje od: 2281 dni

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl